Centaurus fundatorem pierwszej nagrody w XII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, 12 grudnia 2019 – 26 stycznia 2020.
Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego jest konkursem organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie w cyklu czteroletnim, nieprzerwanie od 1975 roku. Jest to ważne wydarzenie w środowisku artystów grafików, umożliwiające konfrontację swoich osiągnięć w dziedzinie druku wypukłego na forum ogólnopolskim.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Na konkurs wpłynęło 120 prac 47 autorów. Po wnikliwej ocenie i przeprowadzonej selekcji, Jury wybrało na wystawę pokonkursową 60 prac 37 autorów. 12 grudnia odbył się uroczysty wernisaż i wystawa pokonkursowa, na której zaprezentowano wyróżnione prace.
Fundatorem pierwszej nagrody jest Warmia Investment, spółka w ramach grupy INOPA oraz inwestor wielofunkcyjnego obiektu Centaurus w Olsztynie. Z wielką przyjemnością składamy serdeczne gratulacje i wyrazy uznania Panu Wojciechowi Tylbor-Kubrakiewiczowi. Życzymy wielu nowych inspiracji i kolejnych sukcesów! A oto uzasadnienie jury:
Jury w składzie:
prof. Janusz Akermann, artysta, grafik, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
prof. Zbigniew Purczyński, artysta, grafik, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
prof. Krzysztof Szymanowicz, artysta, grafik, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
dr hab. Mateusz Otręba, artysta, grafik, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Przedstawiciel Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
dr Maria Anna Rudzka, historyczka sztuki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
przyznało następujące nagrody:
GRAND PRIX
Nagroda Prezydenta Olsztyna
Jolanta Rejs za pracę:
„What you see is what you don’t get (II)”, 2018, drzeworyt, 130×95 cm
I NAGRODA
Fundator – Warmia Investment
Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz za pracę:
„Bezpieczne przejście”, 2019, linoryt, 77×112 cm
II NAGRODA
Fundator – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie
Andrzej Kalina za pracę:
Z cyklu „Poza układem III”, 2018, linoryt, 100×70 cm
III NAGRODA
Fundator – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Agata Gertchen za pracę:
„Macierzyństwo – 03”, 2019, linoryt, 70×100 cm
Gratulujemy wszystkim artystom!
Wystawę będzie można odwiedzić do 26 stycznia 2020, serdecznie zapraszamy do BWA!
Informacje o BWA:
Biuro Wystaw Artystycznych działa od roku 1973 i jest wiodącą galerią sztuki w Olsztynie i regionie. Podstawowym celem działalności BWA jest prezentowanie polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej na wystawach czasowych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Galeria BWA jest otwarta na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych, od klasycznych dziedzin sztuki, jak malarstwo, grafika, rzeźba, czy fotografia, poprzez performance, instalacje, aż po najnowsze działania w obszarze nowych mediów. Program wystawienniczy obejmuje znaczące, najnowsze zjawiska z dziedziny sztuki, twórczość artystów ciekawych, ważnych, interesujące ekspozycje; wspiera (poprzez wystawy, promocję) osoby wybitnie utalentowane ze środowiska artystycznego Olsztyna i regionu. Od 1975 roku olsztyńska galeria organizuje Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, ważny, ogólnopolski konkurs graficzny o ustalonej już renomie i prestiżu. Od 1998 roku galeria jest również głównym organizatorem Olsztyńskiego Biennale Sztuki, konkursu prezentującego kondycję olsztyńskiego środowiska artystycznego.
Ważniejsze wystawy w ostatnich latach :
2019 – Stefan Gierowski – http://bwa.olsztyn.pl/bwa3/index.php?site=article&id=509
2018 – Jerzy Nowosielski i uczniowie – http://bwa.olsztyn.pl/bwa3/index.php?site=article&id=4
2018 – Zofia Rydet – http://bwa.olsztyn.pl/bwa3/index.php?site=article&id=15
2017 – Magdalena Abakanowicz – http://bwa.olsztyn.pl/bwa3/index.php?site=article&id=218
Zdjęcia: archiwum BWA, autor zdjęć: Jakub Zdanowicz